close light box
שלום!
התחברות עם מייל
התחברות פייסבוק
 • הוצאת טוטם
 • אודות סלונט
 • אחד משלנו

  שי מרקוביץ' | מחשבות | התפרסם ב - 29.08.18

  פרופ' יובל נח הררי מוציא ספר שלישי, ובראיון  ל"גרדיאן" הבריטי עונה בכנות גם על כמה שאלות אישיות

   לרגל צאת ספרו השלישי של פרופ' יובל נח הררי, "21 מחשבות על המאה ה-21" (יצא בעברית בהוצאת "דביר"), התראיין הררי לעיתון הבריטי "גארדיאן". פרט לסוגיות הנכבדות בהן עוסק הספר, הררי גם נשאל שאלות אישיות. כך, למשל, לשאלה האם ההכרה הבינלאומית לה זכה עם צאת שני ספריו הקודמים עשתה לו משהו, השיב הררי שעכשיו, בגלל הנסיעות הרבות לחו"ל, הרצאות, ועידות וראיונות לעיתונות, יש לו פחות זמן לעסוק במחקר. "רק לפני שנים מספר הייתי פרופסור אנונימי להיסטוריה של ימי הביניים, והקהל שהיה מודע אליי כלל בערך חמישה אנשים שקראו את המאמרים שלי," סיפר הררי. "לכן זה די מסעיר להימצא במצב בו כשאני כותב משהו, אני מודע לכך שפוטנציאלית מיליוני אנשים יקראו זאת. אך בסך הכל אני די מרוצה מהמצב הזה. אתה לא רוצה רק לדבר, אתה רוצה שגם יקשיבו לך."

  באשר לספרו השלישי, נשאל הררי כיצד הוא מחליט מהן השאלות הכי בוערות בעולם עכשיו, והשיב כי למעשה הספר הזה היה קל יותר לכתיבה משני הקודמים, "קיצור תולדות האנושות" ו"ההיסטוריה של המחר", מכיוון שלדבריו, הוא נכתב בשיתוף הפעולה עם הקהל. "תוכנו של הספר משקף למעשה בעיקר את השאלות שנשאלתי בראיונות ובהופעות הפומביות שלי. שני ספריי הקודמים עסקו בעבר הקדום ובעתיד לטווח רחוק. אבל אינך יכול לחיות בעבר או בעתיד, אלא רק בהווה. לכן, אם אינך מנתח את הסוגיות האקטואליות לעומק ואומר משהו על גל ההגירה למערב או על ברקזיט, מה הטעם בכל זה?"

  בהמשך נשאל הררי על סוגיות מטרידות כמו השפעותיהן של הביו והאינפוטק על העולם; מדוע ה"ביג דאטה" מהווה איום כה גדול על הליברליזם; האם האנושות מוכנה בכלל לשינויים כה אינטנסיביים בתקופה כה קצרה ועוד. לבסוף, הוא נשאל על הופעתו המשותפת עם  השחקנית נטלי פורטמן הצפויה בלונדון בספטמבר הקרוב, והשיב: "זה נשמע כרעיון מעניין. פורטמן היא לא רק כוכבת קולנוע, אלא גם אישיות מאוד אינטליגנטית, עם רקע במדע ובפסיכולוגיה. לכן יהיה זה מעניין לשוחח עם מישהי ששייכת לשני העולמות."

  לסיום נשאל הררי האם אינו מודאג מכך שאנשים יתייחסו אליו כאל מי שיודע את כל התשובות. הוא השיב בחיוב: "כן, במיוחד אם אשאל שאלות שאין לי תשובות עליהן, או לפחות רוב התשובות. אני מודע לנטייה האנושית לשאוף אל מישהו שבידו תשובות לכל השאלות, ופשוט לעשות את מה שהוא או היא אומרים. לכן אני מקווה שאנשים יקראו אל ספרי לא כמדריך מקיף לחיים במאה ה-21, אלא כרשימה של שאלות. אינך יכול לקבל תשובות לפני שמתנהל עליהן ויכוח. אז קודם כל עלינו להתחיל בדיון."

  שי מרקוביץ'

  שי מרקוביץ' עורך ומתרגם, אחרי עשרים שנה בקירוב בתפקידי כתיבה ועריכה שונים בקבוצת "ידיעות אחרונות", מרחיב כיום מעגלים חדשים.

  מה דעתכם?

  • 0
  • 0
  • 1
  • 0
  • 2

  תגובות


  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


  כתבות נקראות

  לֵב רָחָב / בִּשְׁעַת בֵּין עַרְבָּיִם

  טל בלופרב
  לֵב רָחָב וּלְרֶגַע אֶחָד מְסֻיַּם לְעֵת עֶרֶבנִיחוֹחַ יַסְמִין שֶׁנִּשָּׂא לְעֶבְרִינִמְהָל בְּקוֹלְךָ...

  לִזְכֹּר

  אהובה מי-טל
  לִזְכֹּר וְלֹא לִשְׁכֹּחַ לְהִתְאַמֵּץ בִּמְלוֹא הַכֹּחַ לְסַפֵּר בְּאֹפֶן דְּרָמָטִי עַל אֵלֶּה...

  בְּקוּמָהּ

  אפי הלפרין
  קצת לפני שבע הוא התקשר אליה, מלמל בקולו הצרוד כמה הברות...
  דילוג לתוכן