close light box
שלום!
התחברות עם מייל
התחברות פייסבוק
 • הוצאת טוטם
 • אודות סלונט
 • התעוררות מרתקת - Post Image
  • התעוררות מרתקת
  • גבריאל מוקד
  • התפרסם ב - 28.02.17

  "יקיצת נשיקה"

  דב בהט

  טוטם ספרים, 2013 

  "יקיצת נשיקה", מאת דב בהט, הוא רומן מתח חברתי מרתק, בעל פנים רבות, הנושקות זו לזו ומהולות זו בזו. כך למשל, גם ההיבט הפנטסטי שבבספר גובל בריאליה:

  דב בהט,  מחבר הרומאן, הוא רקטור לשעבר של אוניברסיטת בן-גוריון ואחד הגיאולוגים המובילים בעולם, מומחה לאבחון שברים ובקעים בשכבות האדמה. לא בכדי הוא מתמקד בספרו באבחון שברים ובקעים בשכבותיה של החברה הישראלית.

  "יקיצת נשיקה" מציג דרמה דינמית עכשווית, המתחוללת במישור החברתי-הפוליטי ובמישור הפרטי והמשפחתי גם יחד. זהו סיפור אהבתם ומאבקיהם של גידי ויעל, שני צעירים יפים ונורמטיביים,על רקע המציאות בישראל. בעיני פוליטיקאים מובילים הם מצטיירים כ"מלח הארץ", דמויות ייצוגיות של הנוער העברי דגם המאה ה-21. ואולם, כאן מסתיימת האמפטיה: אפילו הדמויות הללו, המייצגות דווקא את המרכז החברתי  ולא את הפריפריות הגיאוגרפיות, הדתיות ו/או העדתיות, נשאבות אף הן לתוך צרות הקיום הכלכלי, החברתי והפוליטי במדינה.

  מעניין כי בהט, הגם שהוא מדבר על מתח הקיום המצמית במדינת ישראל, איננו מכוון למתח המדיני והביטחוני, אלא מתרכז במציאות של המחאה החברתית, בדילמות הכלכליות והחברתיות  של החברה השראלית, שבה שלטון הכוחני והערמומי, הממון, ה"רייטינג" החלול והתמרונים הפוליטיים נטולי הערכים –  הפכו לנורמה.

  בתוך הדרמה הזו, של המאבק בקשיי הקיום והלחץ הכרוך בו, ארוגה גם עלילת מתח. לכן אפשר לראות ב"יקיצת נשיקה" שילוב בין סיפורת חברתית לבין סוגה של ספרות פעולה, כגון סיפורת בילוש וריגול, עם "נגיעות" של פנטזיה  מדעית: בהט  משלב בעלילה הפוליטית והחברתית, על כל מזימותיה הנפתלות, גם יסודות הגובלים בדמיון מדעי, כאשר אמצעים אלקטרוניים וביולוגיים חדשניים הופכים חלק מהה"רייטינג" של העולם הפוליטי.

  כך או כך, עלילת הרומן מתוארת באמינות ובמקוריות רבה, גם בהיבט הלירי הרגשי וגם בהיבט החברתי. "יקיצת נשיקה" הוא בראש וראשונה רומן מרתק הפועל על פי מיטב המסורת של הסיפורת העלילתית הקאנונית, גם אם הוא נוטש מדי פעם את דרכי הסיפורת הריאליסטית המרכזית. בהט יוצר באומץ רב מעין ז'אנר חדש במימד נאראטיבי מיוחד ומעניין משלו, וכך משוטט לאורך הגבול בין תיאור חי ופועם של חיי זוג צעיר בישראל העכשווית לבין סאטירה חברתית המגיעה לדרגת משָל ומשלבת, כאמור, גם פנטזיה עתידנית-טכנולוגית, שפולשת לחיינו כבר היום.

  שני הצעירים, גיבורי הרומן, טובעים ונפגעים תרתי משמע: הספר פותח בכמעט טביעתם של הגיבורה ושל מאהבה לעתיד בימה של תל אביב-יפו, ומסיים בכמעט טביעתם במערבולות המציאות החברתית והכלכלית בארץ. על רקע זה, מציג בהט תמונה סאטירית, נועזת וייחודית של מרכזי הכוח הפוליטי, הציבורי והכלכלי בישראל ומצייר אותה במשיכות מקלדת חדות ובראייה מפוכחת, אמיצה ומיוחדת.

  מזווית הראייה של הצופה, מתאר בהט את הכוחנות שנוצרת על ידי שילוב של הון, שלטון ותקשורת בישראל, כאשר הדימוי התקשורתי חשוב יותר לעיתים תכופות מנאמנות לעקרונות כלשהם, ומהמציאות הזועקת מתחת לעיניים העצומות במתכוןן.

  בה בעת שוזר, כאמור, בהט גם ההיבטים סוריאליים עתידניים, כאשר המחשוב ועולם הסייבר מתחילים להשתלט על התנהלות הדמויות ועל העלילה גם יחד. באופן זה מתחילה מדינת ישראל להצטייר, ובצדק, כישות שנתונה לא רק לסכנות מבחוץ, אלא גם לצרות צרורות מבית.

  מעניינת, ואפילו מרתקת היא העובדה, כי מחבר "יקיצת נשיקה" צמח דווקא מתוך הממסד האקדמאי המרכזי בארץ. בהט קשור קשר בל יינתק במשימות הלאומיות, הציוניות המרכזיות של המדינה, כגון פיתוח הנגב, וכל ימיו היה קרוב לממסד הציוני הסוציאליסטי המרכזי. עתה הוא משתומם ומוחה על מעברה של מדינת ישראל לאיזו מהות חייזרית זרה ודוחה, המשולבת ב"קאפטליזם החזירי" הידוע. ה"מהות" הזו נעזרת כיום באפליקציות ובספקולציות הון, הגובלות יותר ויותר בדמיון אלקטרוני פרוע, הבולט לא רק בתחום הביטחון.

  אמצעי הבילוש האלקטרוניים ופלישת הווירוסים מתחילים לבלוט, כידוע, גם בתחום הפוליטי והכלכלי ולאיים על החיים התקינים, ממש כשם שמה שמתרחש במלון "חלומות ואהבה" לחוף ים המלח, המופיע ברומן כמרכז אולטימטיבי של תככים ושליטה, רייטינג וסקס, ומאפיל בהדרגה על חיים נורמטיביים – "רגילים".

  מכל הבחינות הללו מהווה יקיצת נשיקה בן-ברית, בשלוחה של ספרות המתח לטיפוח המחאה החברתית – ולמאה החברתית עצמה – בישראל.

  דילוג לתוכן