close light box
שלום!
התחברות עם מייל
התחברות פייסבוק
 • הוצאת טוטם
 • אודות סלונט
 • פחד ותיעוב בסראייבו

  שי מרקוביץ' | הומאז' | התפרסם ב - 27.02.18

  החשש מפני התגובה הטורקית מנע מקברניטי סראייבו להעניק תושבות כבוד לסופר הטורקי הגולה ומתנגדו החריף של ארדואן, אורהאן פאמוק

  הסופר הטורקי אורהאן פאמוק מוכר היטב לציבור הקוראים הישראלי. "הספר השחור", "מוזיאון התמימות", "שלג" וספריו האחרים – כולם יצאו בתרגום עברי. בשנת 2006 פאמוק אף זכה בפרס נובל לספרות – אך הוא לא ייזכר בזכות עבודתו הספרותית דווקא, אלא בשל העובדה כי הוא היוצר הכמעט יחיד בטורקיה שיצא חוצץ נגד הפשעים נגד האנושות שביצעה ארצו.

  כל עוד הדבר היה בבית פנימה המשטר התורכי איכשהו הסכין עם אמירותיו של "האנפן טריבל' שלה, אך כאשר אמר בראיון לעיתון שוויצרי ב-2005 כי "מיליון ארמנים ושלושים אלף כורדים נרצחו על אדמותינו ואיש חוץ ממני אינו מעז לדבר על כך," חוקקה ממשלת טורקיה חוק הקובע עונש מאסר עד שלוש שנים על "השמצת הלאום הטורקי." וכדי שיהיה ברור כי מדובר ב"חוק פאמוק", נקבע כי הוא יחול גם רטרואקטיבית. כן, לפולנים של היום היה ממי ללמוד.

  נגד פאמוק הוגשה תביעה, והוא נמלט מטורקיה בעור שיניו. בשל לחץ בינלאומי ההאשמות נגדו בוטלו.

  כיום פאמוק (65) מתגורר בצרפת וממשיך ליצור שם. אך לא לעולם חוסן. ממשלת טורקיה לא שוכחת ולא סולחת, וסקנדל נוסף בינה לבין הסופר מתרחש ממש בימים אלה. פאמוק, מבקר חריף של מדיניות ראש ממשלת טורקיה, ארדואן, כותב בימים אלה תסריט לסרט קולנוע עלילתי על מלחמת בוסניה.

  במסגרת כתיבת התסריט עמד פאמוק לבקר בקיץ הקרוב בסראייבו למודת הסבל, ולרגל הביקור נערכה במועצת העירייה הצבעה שגרתית. למרבה הפלא, היוזמה בוטלה.

  "מועצת העיר סראייבו החליטה בישיבתה האחרונה ש'פאמוק לא עשה או כמעט ולא עשה דבר למען העיר,'" סיפר המנכ"ל של ההוצאה וחנות הספרים הפופולארית בסראייבו "בייבוק", דאמיר יוזונוביץ'. "כמה מחברי המועצה, המשתייכים למפלגה השלטת בבוסניה, הזהירו בישיבה כי הענקת תושבות כבוד לפאמוק עלולה לעורר את זעמה של טורקיה. הם ניצלו את ההזדמנות כדי לשלוח מסר לפאמוק שהוא לא רצוי בסראייבו," הוסיף מנכ"ל ה"בייבוק".

  על פי הדיווחים במערב, באקיר איזטבקוביץ', ראש המפלגה השלטת בבוסניה, מקורב מאוד לנשיא טורקיה ארדואן. סמיר פאזליץ', ראש המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בבוסניה-הרצגובינה, אמר בהתייחסו לחברי המועצה: "האדונים הנכבדים האלה נבחרו על מנת לשמש כאבות העיר, אך במקום זאת הם מתנהגים כאימהות חורגות באיזה כפר זנוח של ארדואן."

  שי מרקוביץ'

  עורך ומתרגם, אחרי עשרים שנה בקירוב בתפקידי כתיבה ועריכה שונים בקבוצת "ידיעות אחרונות", מרחיב כיום מעגלים חדשים.

  מה דעתכם?

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2

  תגובות


  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


  כתבות נקראות

  מִלִּים כְּתוּבוֹת

  אֲבִיבָה טֹהַר זָהָב
  הַמִּלִּים הַכְּתוּבוֹת עַל דַּף כְּמוֹ לַחְמָנִיּוֹת טְרִיּוֹת מַהְבִּילוֹת רַכּוֹת גַּם בְּקַשְׁיוּתָן....

  דבר אלי כיסופים

  קארינה ס. לינצקי
  דַּבֵּר אֵלַי כִּסּוּפִים בְּלִטּוּפֵי רוּחַ עַל מַיִם, דַּבֵּר תְּהוֹמוֹת בִּנְפִילַת עֲלִיסָה...

  משכנס אדר ונכנס אב

  נטע שרם
  באחד הדיאלוגים בספרו של הרמן הסה "נרקיס וגולדמונד", גולדמונד איש היצר...
  דילוג לתוכן