close light box
שלום!
התחברות עם מייל
התחברות פייסבוק
 • הוצאת טוטם
 • אודות סלונט
 • סטפן צווייג, עולם ישן חדש

  שי מרקוביץ' | הומאז' | התפרסם ב - 04.01.18

  עולם ישן חדש

  גם כיום, 75 שנה לאחר שהתאבד יחד עם אשתו לוטה במקום גלותם, בעיירת הנופש פטרופוליס שבברזיל, העניין הציבורי באישיותו ובמורשתו הספרותית של סטפן לא פג, והוא עדיין נחשב לאחד הסופרים הנקראים והמתורגמים בעולם. רק בישראל יצאו בחמש השנים האחרונות תרגומים לשבעה מספריו: "עיני אחי הנצחי" (זיקית), "קלריסה" (מודן), "הנערה מהדואר" (הוצאת מודן, 2013), רומן שנמצא בעזבונו של צוויג ופורסם רק ב-1982 ועוד. ב-2011 יצא ב"ספריית הפועלים" תרגום לספרו של הרופא והביוגרף צרפתי יהודי לורן סקסיק "ימיו האחרונים של סטפן צווייג", בו הוא מנסה לענות על השאלה האם התאבדותו של צווייג הייתה צעד של ייאוש או של אומץ דווקא.

  בשנה האחרונה יצא למסכים סרטה של השחקנית-בימאית הגרמנייה מריה שרדר:  Stefan Zweig :farewell to Europe העוסק בימיו האחרונים של הסופר היהודי-אוסטרי ומנסה בדרכו להציג את הסיבות שהביאו להתאבדותו הטראגית. "התאבדות תמיד נשארת סוד," סיפרה שרדר אמרה בראיון ל"גרדיאן" הבריטי. "אותי עניינו הסיבות שהביאו את צווייג להחלטה כה הרת גורל. האם יש דבר שהוא יותר חשוב מאשר הביטחון האישי והאושר האישי? איך אפשר להתמודד עם העולם אשר נע לעבר קיצוניות?"

  הסרט, שכבר זכה במספר פרסי קולנוע אירופיים, נרכש להפצה ברחבי העולם, אך בשלב זה לא ברור אם יגיע גם לישראל.

  צווייג תמיד היה הומניסט גדול. עד ימיו האחרונים הוא נמנע מלגעת ביצירותיו בבעיות הכלל. את כל כישרונו הענק הוא השקיע במישור הפסיכולוגי אישי, תוך חדירה אל עולם הסודות של גיבורי ספריו. הודות לתכונה זו הוא נחשב לאמן האנליזה הפסיכולוגית. הוא שלח כל רומן חדש שלו אל זיגמונד פרויד, שהיה קורא אותי מיד, נכנס אל תוך מאפייני הדמויות ועורך להן פסיכואנליזה.

  צווייג, שלא יכול היה לשאת נפשית את השינויים הקיצוניים שחלו באירופה האהובה עליו עם עליית הנאצים לשלטון, האמין במשך כל חייו ביכולתה של הדמוקרטיה להגן על בני האדם מפורענויות למיניהן, אך מלחמת העולם השנייה חירבה את אשליותיו אלה. הרעיונות ההומאניים שצווייג פיתח ביצירותיו, התבררו כחסרי אונים נוכח המציאות המזוויעה.

  האם ספריו של צווייג עדיין רלוונטיים כיום או שמדובר בהיקסמות ממורשת אירופה הישנה?

  "במהלך השנים אותן הקדשתי לתחקיר ולפיתוח הסרט," מספרת הבמאית מריה שרדר, "לא ידעתי כלל עד כמה השאלות הללו תהיינה רלוונטיות גם כיום, נוכח גלי הפליטים הנוטשים את בתיהם כדי למצוא קרקע בטוחה באירופה."

   

  סטפן צווייג

   

   

  שי מרקוביץ'

  עורך ומתרגם, אחרי עשרים שנה בקירוב בתפקידי כתיבה ועריכה שונים בקבוצת "ידיעות אחרונות", מרחיב כיום מעגלים חדשים.

  מה דעתכם?

  • 0
  • 0
  • 2
  • 0
  • 0

  תגובות


  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


  כתבות נקראות

  נחמה של חריקת שיניים

  בעז טרסי
  יש משהו מעט מסורבל ב"מֶטָא-כתיבה", וודאי שבמֶטָא-מֶטָא-כתיבה (דהיינו, הדברים הנכתבים כאן)....

  נעים להכיר, ורד טוהר

  מערכת סלונט
  ורד טוהר, ילידת באר שבע. ספר הפרוזה שלה, "שלג ודובדבנים" (בטאון...

  בשביל הצחוקים

  שי מרקוביץ'
  ברשתות החברתיות, ובעקבותיהן בכמה אתרי חדשות, התפרסמה ביום שלישי האחרון הודעה...
  שינוי גודל גופן
  תצוגה קונטרסטית