close light box
שלום!
התחברות עם מייל
התחברות פייסבוק
 • הוצאת טוטם
 • אודות סלונט
 • משמעות ימי תשרי – ראיון עם הרב אליהו חיים פנחסי

  הרצל חקק | מחשבות | התפרסם ב - 20.09.17

   

  ראיון עם הרב אליהו חיים פנחסי על משמעות חגי תשרי, כיצד מתחילים הכול מחדש, כיצד מחדשים את ההוויה שלנו.

   

  ימי אלול נחשבים כימים של חיפושים, של הכנות, והנה אנו מתקרבים להתחלה המקודשת, לראש השנה. ימי תשרי מורגשים בכל בית, חשים שמשהו חדש מתקרב.

  כל התחלה באשר היא מרגשת אותנו, ויש תחושה של צורך בחשבון נפש. זה הזמן לדפדף לאחור, להסתכל על הדרך שחלפה, להפיק לקחים.

  ראש השנה עטוף ברחמים, עטו בפיוטים. נזכרנו באותן שורות רוטטות שמסמלות את החג – ומיד נעטפנו בפיוט העתיק הפותח את מחזור ראש השנה: "אחות קטנה", ובצירוף המלים שמציף אותנו בתקוות: "תָּחל שנה וברכותיה".

   

  הגענו לראיין את הרב אליהו פנחסי, רבה של קהילת עין חמד כדי להבין את המושגים 'יום הדין', 'ימים נוראים', התחדשות, תקווה.

   

  להלן מבחר מן התשובות לשאלות:

   

   

  חג ראש השנה עוטף את כולנו באווירה חגיגית, ומצד שני יש תחושה של עמידה בדין, 'עוברים לפניו כבני מָרון'. כיצד מכינים עצמנו לימים האלה, לראש שנה?

   

  הרב פנחסי: "נכון, יש התרגשות. אתה רואה את בתי הכנסת מוצפים במתפללים. יהודים מתקרבים לאביהם שבשמים…מורגשת תכונה מיוחדת לקראת ימים נוראים. אדם שעבר על חוקי מדינתו ומובא לפני שופט להיענש על מעשיו, חרד ודואג לתוצאות המשפט. החרדה והדאגה גדלים בהתאם לחומרת המעשה שעליו הוא נשפט, ולפי מידת חומרת העונש הצפוי לו. בשבועות ובימים שלפני המשפט, הוא אינו מוצא מנוח לנפשו. הוא מתרוצץ בין ידידים מביני דבר בעולם המשפט, כדי לבקש עצות כיצד יוכל זכאי בדין או לפחות להמתיק את גזר הדין. לצורך זה אינו חוסך מכספו ושוכר עורך דין מומחה – הכול כדי למצוא דרכים ועצות להימלט מהעונש הצפוי לו…זו אותה התחושה".

   

  אנו מבקשים בתפילה שהאל יעביר על מידותיו, מבקשים שישפוט לפנים משורת הדין. האם אנו עצמנו יודעים להעביר על מידותינו?

   

  הרב פנחסי: "טבעי הוא, אפוא, שאף אנו, העומדים בפני דין הקרֵב ובא, נבקש דרכים ועצות כיצד נוכל לצאת זכּאים בדין ולהיכתב ולהיחתם לחיים טובים ולשלום. נייחד, אפוא, את דברינו לאחת העצות שמייעצים לנו חכמינו ז"ל.

  שלומי כדורי והרב פנחסי

  הגמרא במסכת ראש השנה (י'ז.) אומרת: אמר רבא כל המעביר על מידותיו, מעבירין לו על כל פשעיו, שנאמר "נושא עון ועובר על פשע" – למי נושא עוון? למי שעובר על פשע. ומספרת שם הגמרא על רב הונא שחלה ובא לביתו של  רב פפא לשאול בשלומו. כאשר ראהו בחולשתו, אמר רב פפא לבני הבית, שיכינו תכריכים עבורו. לבסוף הבריא רב הונא, וכשפגש אותו  רב פפא, שאל אותו: רב הונא ידידי, מה ראית כאשר היית מוטל על ערש דווי?

  סיפר לו רב הונא, שנגזרה עליו מיתה, ואז שמע את רגע המחילה: "אך שמעתי שהקב"ה אומר: הואיל ואינו מעמיד על מידותיו (אלא מוותר לזולתו), אל תדקדקו אחריו, שנאמר: "נושא עוון ועובר על פשע", למי נושא עוון? לעובר על פשע". אכן עלינו ללמוד כיצד להעביר על מידותינו, להשתנות לטובה.

   

  ממשיך הרב פנחסי:

   

   

  "הרי לנו כאן עצה נפלאה, ועדוּת של אחד מחכמי התלמוד המספר שניצל באמצעות זאת מגזר דין מוות. ומהי העצה? "המעביר על מידותיו"! מפרש רש"י: ,שאינו מדקדק למדוד מידה למצערים אותו, ומניח מידותיו והולך לו". "מעבירין לו על כל פשעיו"- אין מידת הדין מדקדקת אחריהן, אלא מנחתן והולכת. ע"כ. גילו לנו כאן חז"ל, שבּית דין של מעלה מתנהגים עמנו, כפי שאנו מתנהגים עם אחרים. אם אנו מעבירים על מידותינו ואיננו מדקדקים עם בני אדם שציערו אותנו, לא ידקדקו גם עמנו בדין".

   

   

  איך מצליחים לראות דברים אחרת, איך משתנים?

   

  הרב פנחסי: "כדי לבקש סליחה, עלינו לדעת לעבור על מידותינו, לדעת לסלוח לחברינו. כל אחד נערך לחשבון נפש: עלינו לפקוח עיניים במהלך דרכנו בחיים ולשקול את האפשרות, שמנסים אותנו משמים. אדם הנתקל בקושי מסוים או באי חשק בעת קיום מצווה וכן כשהוא מתפתה לעבור עבירה, צריך לחשוב: אולי מעמידים אותי ברגע זה בניסיון. באופן זה נוכל להקל על עצמנו לעמוד במבחן, להתגבר.

   

  סליחה משמעה תיקון עצמי: נתפלל ונעשה הכול למען שינוי דרכנו. חשוב שנפשפש במעדינו, שנתקן מידותינו, שנדע להיות כמו אותם המעבירים על המידות, ועל ידי זה נוכל לזכות בדין בכל יום, להיחתם לשלום – וכן בבוא עת פקודה, וכך נזכה לחיים טובים בעולם הזה ובעולם הבא".

  הרב פנחסי מוסיף ברכה אמיתית:

  "יהי רצון, שנזכה אנחנו וכל עמו ישראל בכל אתר ואתר, שיכתבנו האל בספר חיים טובים ומאושרים, בו ימלא ה' משאלות לבו של כל אחד מאיתנו לטובה ולברכה, לששון ולשמחה, ונשמע ונתבשר בשורות טובות ישועות ונחמות, ונזכה יחד לגאולה השלימה במהרה בימינו אמן".

   

   

   

   

  הרצל חקק

  הרצל חקק, משורר, סופר ופובליציסט שימש יו"ר אגודת הסופרים בעבר (2005-2003, 2015-2011). ב-1965 נבחרו הוא ואחיו בלפור לחתני תנ"ך עולמיים לנוער (הרצל שימש סגן). פירסם עד כה 8 ספרי שירה, וכן בשיתוף אחיו התאום בלפור כתב ספר מחקר על ברדיצ'בסקי ולקסיקון לשיפור הלשון וספרים לילדים. שימש עורך הביטאון של "דואר ישראל".

  מה דעתכם?

  • 0
  • 0
  • 1
  • 0
  • 0

  תגובות


  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


  כתבות נקראות

  נעים להכיר, צדוק עלון

  מערכת סלונט
  צדוק עלון, יליד ירושלים, 1954, פירסם עד כה 11 ספרי שירה,...

  לנוכח ספרות שתהיה עתידנית

  בשקט, בשקט, משמע – בצעקה / אורציון ברתנא כך משתנה בתוכנו...

  גוונים רבים לכסף

  שי מרקוביץ'
  על-פי האתר העוסק בכלכלת שוק הספרים, NPD Bookscan, הנחשב לאמין ביותר...
  דילוג לתוכן