close light box
שלום!
התחברות עם מייל
התחברות פייסבוק
 • הוצאת טוטם
 • אודות סלונט
 • מצעד הספרים המוזרים ביותר בעולם

  דפנה רופין | חדשות תרבות | התפרסם ב - 02.10.20

  מספר קוראן שנכתב בדמו של סדאם חוסיין ועד ספר שדפיו עשויים מגבינה צהובה


  אדוארד ברוק-היצ'ינג בספרו החדש The Madman’s Library (הוצאת סיימון אנד שוסטר) יצא לאסוף את הרשימה האולטימטיבית של ספרים מוזרים לאורך הדורות מכל העולם. הממצאים שלו, עליהם מדווח ה"גארדיאן" הבריטי, משעשעים ברובם, מטרידים בחלקם, ובהחלט מספקים הצצה למחוזות האקסצנטריות.

  טירוף של ספרייה. עטיפת ספרו החדש של אדוארד ברוק-היצ'ינג (בהוצאת סיימון אנד שוסטר, 2020)

  אביו של ברוק-היצ'ינג היה סוחר ובעלים של חנות לספרים נדירים, וכך הוא גדל עם סקרנות לגבי ספרים יוצאי דופן. לפני כעשר שנים הוא החליט לצאת למסע שהוביל אותו לכתיבת הספר. הוא דיבר עם מוכרי ספרים וספרנים, הסתובב בשווקים, עיין בקטלוגים של מכירות פומביות, והתחיל לאסוף סיפורים ואנקדוטות.

  כך הוא הגיע לסיפור על סדאם חוסיין, שבשנת 1997 הזמין את הקליגרף הראשי של עיראק להפיק ספר קוראן הכתוב בדמו לציון יום הולדתו ה-60. לצורך הפקת ה"דיו", במהלך כשנתיים נלקחו מהרודן העיראקי כ-25 ליטרים של דם שעורבבו עם כימיקלים, וקוראן הדם בן 605 העמודים הוצג לראווה במסגד בבגדאד. לאחר נפילת בגדאד, אוצרים התלבטו מה לעשות עם הדילמה שנוצרה: למרות שיש איסור מוחלט באסלאם לשחזר את הקוראן באופן כזה, אסור להשמיד ספר קוראן, ללא קשר לאופן שבו הוא נוצר. בזמן כתיבת שורות אלה, הדילמה עדיין אינה פתורה. בינתיים הוחלט לשמור את קוראן הדם כמסמך המעיד על אכזריותו של סדאם חוסיין, אך הוא מוסתר מעין כל בכספת אליה ישנם שלושה מפתחות, שכל אחד מהם מוחזק בידי פקיד ציבור אחר.

  "אם זה היה על מדף, מה יכול לשבת לידו?" ברוק-היצ'ינג שואל. "ציינתי את הסיפור הזה בפני מוכר ספרים והוא סיפר לי על יומן שהיה להם, מהמאה ה-19, שנכתב על ידי קברניט שספינתו נטרפה והיו לו בסביבתו רק עיתון ישן ופינגווינים. אז הספר Fate of the Blenden Hall נכתב כולו בדם של פינגווינים."

  עוד על המדף המדומיין באוסף של ברוק-היצ'ינג: יומן שרשם חייל במלחמת האזרחים האמריקנית על הכינור שנשא עימו. ספר הזיכרונות של שודד דרכים ממסצ'וסטס אותו הוא ביקש לכרוך בעורו לאחר מותו, ולהעניקו לקורבן האחד שלו שנלחם בחזרה, כאות להערכתו. או יומנו של לוחם ההתנגדות הנורווגי פטר מון, שנכתב באמצעות דקירות בסיכה על ריבועי נייר טואלט והושאר בפיר אוורור, ונמצא לאחר מותו ב-1944 על ידי אחד מחבריו האסירים ששב לאוסלו לאחר ששוחרר מהנאצים. או הספר המפוברק לחלוטין "תיאור היסטורי וגיאוגרפי של פורמוסה" שמחברו ג'ורג' פסלמנצר, גבר בלונדיני, כחול עיניים, חיוור עור ובעל מבטא צרפתי כבד, הגיע ללונדון בסביבות 1702 והכריז שהוא האדם הראשון מהאי פורמוסה (כיום טאיוואן) שדרך על יבשת אירופה.

  הספר העכשווי ביותר הוא גם בעל חיי המדף הכי פחות ברורים. רק 10 עותקים של הספר "20 פרוסות של גבינה אמריקאית" מאת בן דנזר פורסמו בשנת 2018 והם מכילים בדיוק מה שמובטח בכותרת: חבילה של 24 פרוסות גבינה אמריקאית, שעולה בסופר 3.50 דולר, שנמכרו כספר תמורת 200 דולר.

  דפנה רופין

  מה דעתכם?

  • 0
  • 0
  • 1
  • 0
  • 0

  תגובות


  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


  כתבות נקראות

  שני שירים

  עדינה שטילרמן
  לידה מִתּוֹךְ עַלְעַלֵּי הַשְּׁכָבוֹת הֶעוֹטְפוֹתאֶת גּוּפֵךְ הַזָּעִיר בּוֹקְעוֹת לְעֶבְרִי פָּנַיִךְכְּנִצָּן עָלוּם,גַּל...

  המומלצים

  מערכת סלונט
  "לידה" | עמנואלה ברש רובינשטיין הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2018 הריון, לידה...

  גּוּף / חַיָּה בַּשֵׁרוּתִים

  גאולה שינה
  גּוּף עַל הֱיוֹתוֹ שֶׁל הַגּוּף בָּשָׂר נְקָבִים נְקָבִים חֲלוּלִים חֲלוּלִים מוֹשֶׁבֶת...
  דילוג לתוכן