close light box
שלום!
התחברות עם מייל
התחברות פייסבוק
 • הוצאת טוטם
 • אודות סלונט
 • מלחמת ספרד

  שי מרקוביץ' | חדשות תרבות | התפרסם ב - 17.02.19

  קרע בין מריו ורגס יוסה לבין ה"פאן" הבינלאומי בסוגיית עצמאות לחבל קטלוניה

  חתן פרס נובל לספרות, מריו ורגס יוסה, התפטר מתפקידו כנשיא כבוד של ארגון ה"פאן" הבינלאומי לאחר חילוקי דעות בינו לבין התנועה למען עצמאות קטלוניה וניתוקה מספרד. הקרע אירע על רקע דרישת חברי התנועה לשחרר שני אישי ציבור קטלוניים הנמצאים במעצר טרם הגשת כתב אישום בספרד. תומכיהם טוענים כי הם נרדפים על ידי שלטונות ספרד "בדרך שלא הייתה בספרד מאז ימי הרודנות של פרנקו".

  הכלואים הם ג'ורדי סויקסארט, הנשיא של "אומניום קולטורל" (תרבות לכל), עמותה הממוקמת בברצלונה, בירת חבל קטלוניה, ששמה לעצמה למטרה להפיץ את התרבות הקטלונית ודורשת הגדרה עצמית לקטלונים. הכלוא הנוסף הוא ג'ורדי סאנשז, נשיאה לשעבר של "התנועה הלאומית הקטלונית". השניים נמצאים במעצר טרום משפט מאז ניסיון הנפל להכריז על עצמאותה של קטלוניה באוקטובר 2017. השניים מואשמים כי הובילו את ניסיון המרד וההתנתקות, במהלכו נכלאו שוטרים ספרדים בתוך בניין בברצלונה וכלי הרכב שלהם נהרסו.

  התומכים בעצמאות קטלוניה אירגנו קמפיין בינלאומי בעד שחרורם של השניים, ומצאו תמיכה גם בארגון ה"פאן" הבינלאומי. הנשיאה של הארגון, ג'ניפר קלמנט המקסיקאית, יצאה בהצהרה כי האישומים נגד השניים מופרזים יתר על המידה ויש לבטל אותם מיד.

  בהודעה שמסרו באחרונה הן ה"פאן" הבינלאומי והן הסניף שלו בקטלוניה, נאמר: "לאור מחויבותנו להגנה על חופש הדיבור אנו קוראים לשלטונות ספרד לבטל מיד את האישומים נגד סנשז וסויקסארט ולשחרר אותם מיד".

  על ההודעה חתומים, בין השאר, הסופר האירי הידוע קולם טויבין, הסופר מאנגולה ג'וזה אדוארדו אגואלוזו וחברי "פאן" ממדינות שונות.

  הקריאה של ארגון ה"פאן" עוררה מחאה מצד הסופר הידוע מריו ורגס יוסה, אשר נולד בפרו, אך מחזיק באזרחות ספרדית ומשמש כמבקר חריף של התנועה לבדלנות קטלוניה.

  במכתב לנשיאת ה"פאן", ג'ניפר קלמנט, שפורסם גם בעיתונות, טוען ורגס יוסה שההצהרה של הארגון "הייתה מלאת שקרים וסילופים" נגד הממשלה הספרדית החוקית.

  כמו כן טען ורגס יוסה שהניסיון של הפעילים למען עצמאות קטלוניה להתנתק מספרד באוקטובר 2017 היה "חד-צדדי והיווה התרסה נגד ממשלתה החוקית של ספרד".

  "זו בושה שארגון כמו 'פאן' הבינלאומי, המגן על זכויות הפרט וחופש הדיבור נפל בפח וקנה את האגדות והסיפורים של ה'פאן' הקטלוני, אשר אינו אלא זרוע מיליטנטית של התנועה לבדלנות קטלוניה", טוען ורגס יוסה. "התנועה לבדלנות קטלוניה מנהלת קמפיין בינלאומי, שמטרתו לעוות את האמת, והוא הצליח לדוג ברשת שלו את סניפי 'פאן' במדינות השונות, בהציגו את ספרד כמדינה המדכאת את חופש ההבעה וכולאת סופרים דיסידנטים".

  כזכור, באוקטובר 2017 נערך בקטלוניה משאל בסוגיית הניתוק מספרד, ובהתאם לתוצאות הכריז הפרלמנט של קטלוניה – הנהנית מזכויות אוטונומיות רבות – בעד עצמאותה. בתגובה הכריז הפרלמנט של ספרד כי מדובר בצעד לא חוקתי והשהה זמנית את האוטונומיה של קטלוניה. מספר ימים לאחר מכן ביטל בית המשפט החוקתי בספרד את הכרזת העצמאות של חבל קטלוניה.

  12 פעילים למען עצמאות קטלוניה יועמדו בקרוב למשפט בבית הדין העליון של ספרד באשמת המרדה ושימוש בלתי חוקי של כספי הציבור.

  שי מרקוביץ'

  שי מרקוביץ' עורך ומתרגם, אחרי עשרים שנה בקירוב בתפקידי כתיבה ועריכה שונים בקבוצת "ידיעות אחרונות", מרחיב כיום מעגלים חדשים.

  מה דעתכם?

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

  תגובות


  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.


  כתבות נקראות

  המומלצים של דצמבר 2020

  מערכת סלונט
  "רגשות נעולים" | עמית נגלר | מוסקט הוצאה לאור | 2020...

  זִכְרוֹן יַלְדוּת / חִלּוֹנִי גָּמוּר הָיִיתִי מַגִּיעַ לְאַבָּא

  יצחק גוילי
  זִכְרוֹן יַלְדוּת זִכְרוֹן יַלְדוּת אוֹפֵף אוֹתִי – עֶרֶב שַׁבָּת, כֻּלָּנוּ לְבוּשִׁים...

  חלל מאיים

  יורם אורעד
  השמחה היתה גדולה וכך גם הפחד והעצב שאחריה. כל מי שכבר...