close light box
שלום!
התחברות עם מייל
התחברות פייסבוק
 • הוצאת טוטם
 • אודות סלונט
 • מלחמה – באמצעים אחרים

  שי מרקוביץ' | חדשות תרבות | התפרסם ב - 11.04.19

  שלטונות אוקראינה נוקטים במדיניות הצנזורה נגד הספרים הרוסיים

  מסתבר כי המלחמה בין רוסיה לאוקראינה נמשכת במלוא עוזה, לפחות בתחום התרבות. ועד המנהל של שידורי הרדיו והטלוויזיה באוקראינה עידכן באחרונה רשימה של ספרים רוסיים, שנאסר להביאם לאוקראינה. ברשימת הספרים "האסורים" 23 כותרים, בהם ספרי ילדים, מחקר מתחום האנתרופולוגיה וספר הדרכה במחשב.

  כך למשל, הספר "מה אפשר ללמוד מאנה אחמטובה", ביוגרפיה של המשוררת, המונגשת לתלמידי תיכון, נאסרה ליבוא בגלל ש"המהפכה הבולשביקית של אוקטובר מכונה בספר כאחד האירועים החשובים ביותר בתולדות רוסיה". כמן כן הצנזורים האוקראינים מצאו כי התמונות של לנין והדגלים האדומים שבספר אינם תואמים את רוח התקופה והקו האידיאולוגיה האוקראיני הרשמי. ספרו של המדען והעיתונאי אלכסנדר סוקולוב "המיתוסים של האבולוציה האנושית" נפסל בגלל ש"בתיאורו של הסופר את המתודות של רה-קונסטרוקציה אנתרופולוגית, הוא מסתמך על ניסיונם של המדענים הרוסים". כך זה מוסבר בהודעה המופיעה באתר ועד המנהל. ואולי צעד זה נובע למעשה מן העובדה שהגישה המדעית ליסודות האנתרופולוגיה נוגדת את הקונצפציה המיתית של "ההיסטוריונים האוקראינים" על מוצא האדם, הגורסת כי כל האנושות צמחה מן "האוקראינים הקדמונים", יהיו אלה אשר יהיו.

  ספרים כמו "נטוורקינג כצורת חיים", "איך להקים חברת אינטרנט מבלי לצאת מן הדעת" ו"המחשב בימינו: טרנדים, מקרי בוחן וכללים" מצאו את עצמם ברשימה רק בגלל שוועד המנהל מצא בהם ניסיונות ל"פופולריזציה של הרשתות החברתיות הרוסיות", אשר אוקראינה לא מאפשרת גישה חופשית אליהן בתחומה.

  בסך הכל החל ממאי 2017 – שבה נכנס לתוקף חוק הצנזורה באוקראינה – נאסרו ליבוא למדינה 2.939 כותרים של ספרים רוסיים, "אשר אינם עומדים בקריטריונים של תעשיית המו"לות באוקראינה".

  2.762 ספרים רוסיים נוספים לא הגיעו לאוקראינה בגלל אי סדרים במסמכי היבוא, ו-172 ספרים נוספים הוכרזו כ"אנטי-אוקראינים". למעשה, המספר של כל הספרים האסורים מהווה כשליש מכל הספרים שיוצאים לאור מדי שנה באוקראינה. בשנה הראשונה לחוק הצנזורה נאסרו רק 17 אלף כותרים, כולל ספרי לימוד והדרכה. בעקבות הצעד של ועד המנהל לרדיו וטלוויזיה של אוקראינה, יצאה אגודת הסופרים הרוסים בהודעת מחאה, בה נכתב בין השאר: "ידוע כי 60 אחוז מתושבי אוקראינה מעדיפים לקרוא ספרים בשפה הרוסית, וההגבלות שעודכנו באחרונה יפגעו, בראש ובראשונה, בהם. ההגבלות יפרו את זכותם של תושבי אוקראינה לגישה חופשית למקורות המידע, לספרים של סופרים רוסים, כמו גם לספרים של סופרים מערביים, שיצירותיהם תורגמו לרוסית".

  שי מרקוביץ'

  שי מרקוביץ' עורך ומתרגם, אחרי עשרים שנה בקירוב בתפקידי כתיבה ועריכה שונים בקבוצת "ידיעות אחרונות", מרחיב כיום מעגלים חדשים.

  מה דעתכם?

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 1

  תגיות:

  אין תגיות

  תגובות


  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


  כתבות נקראות

  חירות המחשבה של המדע הבדיוני

  יורם אורעד
  לעוף על כנפי הדמיון הרחק ככל שרק רוצים ומֵעֵזִים אך להתבסס...

  נעים להכיר, נועה שקרג'י

  מערכת סלונט
  נועה שקרג'י, משוררת, עורכת וחוקרת. כותבת דוקטורט במחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית...

  קריאה רפואית ב”הדבר” לאור מגפת הכתר (3)

  יצחק מלר
  מה בין דת לרפואה בזמן מגפה? מה עושה אלוהים בין ירסיניה...
  דילוג לתוכן