close light box
שלום!
התחברות עם מייל
התחברות פייסבוק
 • הוצאת טוטם
 • אודות סלונט
 • למכירה: קטלוג השירים של בוב דילן

  דפנה רופין | חדשות תרבות | התפרסם ב - 17.12.20

  יוניברסל מיוזיק גרופ רכשה את כל קטלוג השירים של בוב דילן, המונה יותר מ-600 שירים, אולי הרכישה הגדולה ביותר אי פעם של זכויות פרסום של אמן אחד


  ספר הזכרונות של בוב דילן "Chronicles: Volume One" נפתח בשנת 1962, עם החתימה הראשונה שלו על חוזה לפרסום שיריו. תנאי ההסכם הזה, בתיווכו של הסוכן לו לוי מ"לידס מיוזיק", זכו לאישורו של דילן הצעיר.

  "לו העביר לי מאה דולר כנגד תמלוגים עתידיים בתמורה לחתימה על ההסכם," כתב דילן, "וזה היה בסדר מבחינתי."

  חמישים ושמונה שנים, למעלה מ-600 שירים ופרס נובל אחד מאוחר יותר, הערך התרבותי והכלכלי של קורפוס היצירה של דילן צמח באופן אקספוננציאלי.

  בשבוע שעבר דיווח ה"ניו יורק טיימס" שיוניברסל מיוזיק גרופ חתמה על עסקה לרכישת כל קטלוג השירים של דילן – כולל קלאסיקות כמו "Blowin’ in the Wind", "The Times They Are A-Changin" ו- "Like a Rolling Stone"- אולי הרכישה הגדולה ביותר אי פעם של זכויות פרסום של כותב שירים אחד.

  העסקה, המכסה את כל הקריירה של דילן, החל משיריו הראשונים ועד לאלבומו האחרון, "Rough and Rowdy Ways", נחתמה ישירות עם דילן בן ה-79, ששולט ברוב המכריע של זכויות היוצרים שלו.

  סכום העסקה לא נמסר, אך נאמד בלמעלה מ-300 מיליון דולר.

  "זה לא סוד שאמנות כתיבת השירים היא המפתח הבסיסי לכל מוזיקה מעולה, וזה גם לא סוד שבוב הוא אחד המייצגים הגדולים ביותר של אותה אמנות," מסר לוסיאן גריינג', מנכ"ל קבוצת המוסיקה יוניברסל, בהודעה לעיתונות.

  העסקה עם דילן היא הבולטת ביותר בשוק הרכישות של קטלוגים מוסיקליים מהתקופה האחרונה. לפני שבועיים מכרה סטיבי ניקס את חלקה בקטלוג כתיבת השירים שלה תמורת סכום המוערך בכ-80 מיליון דולר לחברת Primary Wave Music, מוציאה לאור וחברת שיווק עצמאית. Hipgnosis, חברה בריטית בעלת ותק של שנתיים וחצי בלבד, חשפה לאחרונה כי הוציאה כ-670 מיליון דולר ממרץ עד ספטמבר לרכישת זכויות על יותר מ-44,000 שירים מאת בלונדי, ריק ג'יימס, בארי מנילו, כריסי היינד ואחרים.

  עם זאת, הקטלוג של דילן מהווה פנינה מיוחדת, נערצת ברמה שאולי אף מוסיקאי פופולרי אחר לא הגיע אליה. השירים שלו עיצבו מחדש את הפולק, הרוק והפופ, והוא שומר על מעמד כמעט מיתי כפייטן של העידן הנוכחי. בשנת 2016 הוענק לו פרס נובל לספרות "על כך שיצר ביטויים פואטיים חדשים במסגרת המסורת האמריקאית הגדולה של כתיבת שירים."

  בו בזמן, ובמידה שעדיין מפתיעה ומזעזעת את קהל המעריצים שלו, דילן כבר זמן רב נוקט באגרסיביות בשיווק המוסיקה שלו, כולל חיפוש עסקאות הרשאה לשימוש בשיריו בפרסומות בטלוויזיה.

  בשנת 1994, דילן נתן לחברת רואי החשבון Coopers & Lybrand – קודמתה של הענקית הנוכחית PricewaterhouseCoopers – להשתמש בביצועו של ריצ'י הייבנס להמנון המחאה שלו "The Times They Are A-Changin" מ-1964 בפרסומת בטלוויזיה. מעריצים, פרשני תקשורת ואפילו אמנים אחרים נחרדו בתגובה, אבל זה היה רחוק מהרישיון המסחרי האחרון של דילן: בשנת 2004 הוא חתם על עסקה גדולה עם חברת ההלבשה התחתונה ויקטוריה'ס סיקרט, ובהמשך עבד עם אפל, קדילאק, פפסי ו-IBM. לפני שנתיים הוא השיק מותג וויסקי יוקרתי, Heaven's Door.

  מכיוון שיוניברסל שולטת כעת בזכויות על יצירותיו, לדילן כבר לא יהיה וטו על אופן השימוש בשירים שלו. ובכל זאת, יוניברסל התעקשה שהשימוש ביצירתו של דילן יעשה בטוב טעם.

  דילן הוא מסוג הכותבים שפרסומיהם לא רק עמדו במבחן הזמן, אלא שרוב השירים שלו נכתבו על ידו לבדו וזכו לגרסאות כיסוי רבות על ידי אמנים אחרים – כשכל שימוש כזה מייצר תמלוגים. על פי יוניברסל, שיריו של דילן הוקלטו יותר מ-6,000 פעמים.

  פרסום מוסיקה הוא הצד של העסק העוסק בזכויות היוצרים על כתיבת שירים והלחנה – מילים ולחנים של שירים, בצורתם הבסיסית ביותר – הנבדלים מהזכויות על הקלטת שירים. מו"לים וסופרים גובים תמלוגים ודמי רישוי בכל עת שיצירתם נמכרת, מוזרמת, משודרת ברדיו או משמשת בסרט או בפרסומת. שירותי סטרימינג עזרו להרים את כל שוק המוסיקה – מו"לים בארצות הברית הכניסו 3.7 מיליארד דולר בשנת 2019, על פי התאחדות המו"לים.

  העסקה עם דילן כוללת 100 אחוז מזכויותיו על כל שירי הקטלוג שלו, כולל ההכנסות שהוא מקבל ככותב שירים והן השליטה שלו בזכויות יוצרים של כל שיר. בתמורה לתשלום לדילן, יוניברסל, חטיבה בקונגלומרט התקשורת הצרפתי ויוונדי, תקבל את כל ההכנסות העתידיות מהשירים. ההסכם אינו כולל אף אחד משיריו של דילן שטרם פורסמו ואינו מכסה שום עבודה שדילן יכתוב בעתיד. כמו כן, הוא משאיר לדילן את האפשרות שהוא יכול לבחור לעבוד עם מו"ל אחר לצורך החומר הזה.

  דילן לא מסר תגובה על העסקה.

  דפנה רופין

  מה דעתכם?

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 1

  תגובות


  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


  כתבות נקראות

  אור אבוד / ספק חשכה

  יצחק גוילי
  אור אבוד וּבִימֵי נְעוּרַי בְּבֵית הַמִּדְרָשׁ, הָיִיתִי תָּר אֵצֶל הָאֵל אַחַר נֶחָמָה...

  וִיסְטֶרְיָה וְקוֹרוֹנָה – שיח נשי

  טלי ברקת
  אָמְרָה הַקוֹרוֹנָה לַוִויסְטֶרְיָה: "אֲנִי בְּפָּאנִיקָה." עָנְתָה לָהּ הַוִויסְטֶרְיָה: "אַתְּ בְּפָּאנִיקָה? אֲנִי...

  המומלצים

  מערכת סלונט
  המומלצים של חודש יולי
  דילוג לתוכן