close light box
שלום!
התחברות עם מייל
התחברות פייסבוק
 • הוצאת טוטם
 • אודות סלונט
 • להיות על-אדם

  יורם אורעד | מחשבות | התפרסם ב - 13.01.18

  פורסם לראשונה בבלוג "קסם הטכנולוגיה", ב-13.12.2017

  מבט חטוף על ההתפתחויות הטכנולוגיות והמגמות הטכנולוגיות של היום מוביל למחשבה שייתכן שאנחנו בדרך להפוך ל-"על-אדם" או במילים פרוזאיות יותר – אדם משוכלל בהרבה מזה של היום. כיצד ייראה אותו "על-אדם", ואילו השלכות עשויות להיות להופעתו?

  כתבה שפורסמה בחודש שעבר על ידי סרוואנט סינג' (Sarwant Singh) נותנת כמה רמזים לכך. בכתבה מוּתווִים שבעה כיוונים שבהם ישתנה עולמנו עד שנת 2030, כולם נוגעים לאדם ולישות שהוא, אולי, מתפתח לקראתה – העל-אדם.

  אלה הם שלושה משבעת הכיוונים:

  העצמת הגוף (augmented body)

  במהלך השנים הבאות יועצמו יכולות הגוף שלנו, שיאפשרו לנו להיות חכמים יותר, חסונים יותר ובכלל בעלי יכולות משוכללות יותר. הדבר יתבצע באמצעות מספר דרכים. אחת מהן היא המיחשוב הלביש שיעבור בהרבה את זה של היום. בין היתר נוכל לצלם תמונות וידיאו באמצעות עדשות מגע שיוצמדו לעינינו ולקבל תרגום קולי מיידי משפה לשפה ובכך לשבור את מחסום השפה. נוכל להעצים את כוחנו הפיזי בהרבה באמצעות שלד חיצוני מלאכותי. נראה שתלים מסוגים שונים שישולבו בגופנו, בין השאר במוח. טכנולוגיות גנטיות יאפשרו לנו לתכנן עוברים ולסלק מחלות גנטיות. דברים אלה יובילו לגוף אנושי חסון יותר. מצד שני הגוף המועצם ייצור סכנות חדשות כגון ריגול אחרי אנשים באמצעות מצלמות המיחשוב הלביש.

  העברת מחשבות מהירה יותר ומדויקת יותר

  טכנולוגיות המיחשוב הלביש וממשקי מוח מחשב יאפשרו להעביר מחשבות מהר יותר בזכות עקיפת הצורך בהקלדה או בדיבור. הן יאפשרו גם העברה מדויקת יותר שלהן משום שבהקלדה או בדיבור המחשבות עוברות דרך מסננת המלים.

  העצמת האמפטיה שלנו לאחרים

  טכנולוגיות כגון מציאות מדומה (VR) וממשקי מוח מחשב (BMI) יוכלו לאפשר לנו הבנה משופרת של נקודות הראייה של אחרים. למשל, באמצעות טכנולוגית המציאות המדומה נוכל לחוות את מצוקתם של פליטים. ממשקי מוח מחשב יאפשרו לנו להבין את נקודות הראייה של אנשים אחרים ישירות מתוך מוחם.

  אפשרויות נוספות

  אחד מכיווני העצמת הגוף תהיה, לדעתי, גם הרחבת החושים שלנו – ראייה בצבעים שאינם נראים לעין, ראיית לילה, ראייה טלסקופית, העצמה של ריחות, שמיעת קולות ממרחק רב ועוד. העצמת הגוף תכלול אולי אף פיתוח של חושים חדשים, למשל כאלה שיאפשרו לחוש בשדה מגנטי. אחת הסכנות שאני חושש מהן היא ששתלי המוח יאפשרו לחדור למוח ולבצע פעולות זדוניות כגון ריגול אחרי מחשבות, שינוי זיכרונות, השתלה ומחיקה של זיכרונות. סכנה נוספת היא השליטה המוגברת בטכנולוגיות הגנטיות שתאפשר ביצוע מניפולציות שליליות בתכונות של גוף האדם.

  כיוון אפשרי נוסף הוא הענקת מהירות וחוזק לגוף, שיאפשרו פעולות כגון תנועה במהירות עצומה, אולי של עשרות קילומטרים לשעה, דבר שעשוי ליתר בתנאים מסוימים שימוש בכלי רכב.

  העברת מחשבות מהירה יותר ומדויקת יותר מלהיבה, בעיניי, משום שכך יתאפשר קיום דו-שיח או רב-שיח באופן נגיש, ישיר ונוח בהרבה מזה של ימינו. עם זאת, לא תמיד אנחנו מעוניינים להעביר מחשבות בעירומן, כפי שהן. יתרון השימוש במלים, דְבוּרות או כתובות, הוא שאנחנו מעבירים באמצעותן רק את מה שאנחנו מעוניינים להעבירו, מעצבים את מחשבותינו באמצעותן באופן בו אנו מעוניינים, הייחודי לנו, ומסננים את מה שאיננו מעוניינים להעביר. אני מניח שגם העברה ישירה של מחשבות תאפשר את מניעת העברתן של כל המחשבות אבל האפשרות להעברתן בצורה ישירה ומהירה עלולה לפתות אותנו לשלוח את כל המחשבות כפי שהן, ללא סינון. מעבר לכך, העברת מחשבות בדרך זו לא תאפשר לנו לעַצְבָן לפי טעמנו. הן פשוט יועברו כפי שהן.

  מציאות מדומה וממשקי מוח מחשב יוכלו לדעתי לשפר את היחסים בין בני אדם בהקשרים שונים – סכסוכי משפחה, סכסוכים בין בני זוג, בעיות בין הורים לילדים, סכסוכים פוליטיים ועוד. זאת משום שהם יאפשרו את הבנת עמדותיהם של אנשים שונים בצורה משופרת. הם יאפשרו לרופאים, ובמיוחד לפסיכולוגים ופסיכיאטרים, להבין טוב יותר את המטופלים שלהם ולשפר את הסיוע שהם מעניקים להם. הם יסייעו לשורה ארוכה נוספת של בעלי מקצוע לשפר את עבודתם כגון עובדים סוציאליים, מורים ושופטים. עם זאת רצוי שהם לא יהיו בלעדיים. לאמצעים המסורתיים לטיפול במצוקות, סכסוכים ועוד, כגון שיחה, יש ייחודיות משלהם ושימוש בהם, לצד הטכנולוגיות החדשניות, ייתן תמונה שלמה יותר ומלאה יותר מאשר שימוש בלעדי בטכנולוגיות החדשניות.

       *      *      *

  הטכנולוגיה משפרת את יכולותינו, בריאותנו וגופנו בהתמדה ותהליך השיפור מואץ עם הזמן. יש עוד דרך ארוכה עד שהיא תביא להפיכת האדם לעל-אדם. ייתכן שבתחילה יבוא שיפור משמעותי באדם באמצעות אמצעים "פרימיטיביים", יחסית, כגון טכנולוגיות לבישות אבל אלו תוחלפנה מן הסתם די מהר בטכנולוגיות שתוטמענה בתוך הגוף עצמו. מעבר זה, מהטכנולוגיות הלבישות להטמעה בגוף עצמו, מהווה אולי את אחת האינדיקציות שיסמנו את תחילת הפיכתנו לעל-אדם. עוד אינדיקציה תהיה רמת השיפור בין האדם לבין העל-אדם. זו תצטרך להיות דרמטית כדי שתיחשב כאינדיקציה כזו. אלמנט חיוני במהות העל-אדם צריך להיות, לדעתי, ההתגברות על המחלות ועל המוות משום שיש משהו מוזר ולא אמין בעל-אדם שאיננו בריא לחלוטין ובן-מוות.

  האם אנחנו מעוניינים בכלל בהפיכתנו לעל-אדם?

  מאחר והאדם מטבעו שואף להשתפרות מתמדת, השאלה כמעט מיותרת. אני מאמין שכולנו נרצה תמיד להשתפר עוד ועוד, דבר שמשמעותו הוא, בין היתר, בריאות טובה יותר, יכולות פיזיות, קוגניטיביות ורגשיות טובות יותר וחיים ארוכים יותר, אולי ללא גבול.

   

   

  יורם אורעד

  יורם אורעד כותב מאמרים בתחומים מגוונים, ביניהם, חינוך, מדע, טכנולוגיה ועתידנות, וכן סיפורים, בפרט סיפורי מדע בדיוני. פרסם את יצירותיו בבמות שונות, ובין הספרים שפרסם: "בכלוב הזמן", אוסף סיפורי מדע בדיוני ו"מסע אל העולם האחר" - רומן מדע בדיוני לילדים. כתב ופרסם גם ספרי לימוד לילדים ולנוער בתחום הפיזיקה. עובד בפיתוח תוכניות לימוד במדעים.

  מה דעתכם?

  • 0
  • 0
  • 0
  • 1
  • 0

  תגובות


  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


  כתבות נקראות

  טנא ביכורים וחירות היוצרים

  רן יגיל
  לכבוד חג החירות, בחרתי חמישה ספרי שירה מחמש הוצאות שונות, שהם...

  סיפור וכיפור: עבר, הווה ועתיד באש התמיד

  הרצל ובלפור חקק
  אָנו תוהים: איך יום אחד בשנה בחודש תשרי שואב לתוכו מאגרים...

  נעים להכיר, שירז אפיק

  מערכת סלונט
  שירז אפיק היא בעלת תואר שני בפסיכולוגיה מאוניברסיטת Kean, ניו ג'רזי....
  דילוג לתוכן