close light box
שלום!
התחברות עם מייל
התחברות פייסבוק
 • הוצאת טוטם
 • אודות סלונט
 • אסתר המלכה שלנו

  הרצל  ובלפור  חקק | הומאז' | התפרסם ב - 22.02.18

  שיחה קלה על אסתר קל, מלכת הילדוּת שלנו

  כילדים היה ברור לנו מי המלכה אסתר. כקוראים נאמנים של "הארץ שלנו", עיתון הילדים, הערצנו את אסתר קל, המזכירה המיתולוגית של העיתון. אסתר היתה הקשר שלנו עם העיתון – היא ערכה את המדור לילדים. במדור זה התפרסמו שירים וקטעים שכתבו ילדים. אסתר ערכה עוד מדור שנגע בכל לב: "אסתר על הקו". ילדים צלצלו למערכת ואסתר ייעצה. המלכה אסתר היתה המלכה האוהבת וגם אוזן קשבת. שאלות בכל נושא, גם בקשר בין ההורים לילדים, גם ביחסים בינו לבינה.

  אסתר קל, עיצוב: תפארת חקק

  כשהיינו ילדים זכינו להגיע למערכת העיתון "הארץ שלנו" והגשמנו חלום, נפגשנו עם אסתר קל.

  כשהגענו למערכת כעיתונאים קטנים של העיתון, ראינו לפנינו דמות קורנת ומלאה אור. וכשביקשנו משהו לשתות, קיבלנו כוס קפה. התואר שלנו היה אז ע"ק (עיתונאי קטן). ממש ע"ק חקק.

  והיום אנו עושים מחווה, ממש הומאז'. באנו לקראת פורים לבקר את אסתר. זכרנו לה חסד נעורינו, זכרנו לה שנתנה לנו את העידוד הראשון לכתוב. אסתר חנכה אותנו כסופרים וכמשוררים בילדותנו. היא זו שקראה את יצירותינו, ידעה לכוון אותנו ולתת מילה טובה כשצריך. לא שכחנו אותה. כיושבי ראש אגודת הסופרים העברים, ידענו לבקר אותה, פרסמנו מאמר בכתב העת של האגודה על אחד מספרי השירים שלה. לרגע לא שכחנו. גם כעבור שנים מגילת אסתר קיימת, ובימים אלה באנו לביתה ברמת גן. חשנו צורך לבקר אותה, לומר לה מילה קטנה: תודה.

  אנו בימים של פורים, נחזור לאסתר ולמלך שמָלך מהודו עד כוש.

  אחשוורוש ערך אודישן לכל מועמדת, ומכיוון שאנו ברוח פורימית, נצטט קטע מתוך ספרה "קפה שכזה", קטע שובה לב, שבו היא מתארת הרגשתה של אם בבואה לבחור לילדה הקטן את בת זוגו. כיצד תחוש, כאם, כאשר תבוא נערה ותיקח ממנה את הבן שכה אהבה ודאגה לו. נסיים בציטוט זה שבו מלכת אסתר שלנו בוחרת את המלכה עבור בנה הקטן.

  אסתר קל, עיצוב: תפארת חקק

  באחד מפרקי הספר, אסתר מניעה את עגלת התינוק, ובה הבן האהוב דורון. היא מנסה לדמיין מי הנערה שתתאים לו. כך היא כותבת: "העברתי בדמיוני את כל בנות ידידיי, קרובות ורחוקות, מבנות חודש ועד שנתיים, לא באמונה, אף אחת מהן אינה מתאימה לדורון. אף אחת אינה הולמת את אופיו הנדיר ואינה משתווה לתכונותיו המצוינות. אכן, יש בהן פעוטות אחדות חמודות, צחקניות, בהירות עיניים. אבל איפה הן ואיפה דורון. בכאב נורא קבעתי לעצמי שטרם נולדה הנערה בשביל דורון. ואני גם ידעתי בבטחה, אף אחת מהן לא תיטיב לגהץ את כותנותיו, כשם שאני מגהצת בשבילו…"

  בספר אחר שלה "מה על מה נפלא" – אנו חשים מה הכוח של אהבת ילדות למלכת אסתר הנצחית שלנו, כך כתבה אסתר קל כמוטו של חייה:

  "אי אפשר למחוק את מה שהיה הכול נכתב בעט החיים לנצח נצחים. אפשר רק להפוך את הדף."

   

   

   

  הרצל  ובלפור  חקק

  הרצל ובלפור חקק, שניהם משוררים, סופרים ופובליציסטים. שימשו יו"ר אגודת הסופרים בעבר. ב-1965 נבחרו האחים חקק לחתני תנ"ך עולמיים לנוער (הרצל נבחר לסגן). פירסמו עד כה 8 ספרי שירה כל אחד, וכן בשיתוף כתבו ספר מחקר על ברדיצ'בסקי, לקסיקון לשיפור הלשון וספרים לילדים.

  מה דעתכם?

  • 0
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0

  תגובות


  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


  כתבות נקראות

  נעים להכיר, סימון טטרו

  שי מרקוביץ'
  לצאת מהבלוק כ-20 שנה לאחר שיצא משם, חוזר סימון טטרו בספר...

  כולנו מסובין

  רחלי אברהם-איתן
         "כָּאן לָחַמְנוּ יַחַד עַל צוּקִים וְטֶרֶשׁ        כָּאן הָיִינוּ יַחַד מִשְׁפָּחָה...

  עקרון השוויון

  אלי תומר
  הקורא היקר ודאי מכיר סיטואציה זו על בשרו. אנו נוהגים ברכבנו...
  דילוג לתוכן