close light box
שלום!
התחברות עם מייל
התחברות פייסבוק
 • הוצאת טוטם
 • אודות סלונט
 • אל תגעו בנער

  שי מרקוביץ' | חדשות תרבות | התפרסם ב - 17.12.18

  נובלה גראפית שגיבורה הוא מחבל מתאבד החוזר בו, נפסלה לפרסום בגלל גל של מחאות

   הפוליטיקלי קורקט שוב גבר על השכל הישר. הנובלה הגראפית “מחבל מתאבד יושב בספריה”, מאת ג’ק גאנטוס והמאייר דייב מק’קין, הייתה אמורה להתפרסם במאי 2019, אך המו”לים נסוגו בהם והחליטו לא לפרסם אותה בגלל גל של מחאות שהאשימו אותם בהפצה של רעיונות סטריאוטיפיים ואיסלאמופוביים.

  הנובלה הגראפית עוקבת אחר צעיר שעומד להפוך למחבל מתאבד. “נער צעיר עם חזות מזרח תיכונית נכנס לספרייה ציבורית במעיל האדום האהוב עליו, ומתחתיו חומר נפץ, יש לו תוכנית ברורה בראש. אך לאחר שהוא מביט סביבו הוא רואה אנשים השקועים בספרים, הוא לא יכול אלא לשאול את עצמו לסיבה שהוא נמצא שם,” מתארים המו”לים את תוכן הספר.

  “הספרים יעזרו לצעיר מוסלמי בור להציג שאלות כלפי עצמו, כלפי קיומו ואמונותיו,” אומרת אחת המו”לים של הקומיקס, זאינאר אחטאב.

  אך במכתב פתוח למו”לים, עליו חתומים יותר מאלף סופרים מאגודת הסופרים האסיאתים, הם מכנים את הספר כ”מלבה אש ברוחות הגזעניות והאיסלאמופוביות הגוברות בעולם. האמת הפשוטה היא שהיום הטרוריזם הגדול ביותר שמאיים על האנושות הוא העליונות הלבנה,” הם כותבים.

  מתוך “מחבל מתאבד יושב בספריה”. האלימות היא לא הכיוון

  הנובלה הגראפית של גאנטוס אמורה הייתה להיות חלק מאנתולוגיה של אמנסטי אינטרנשיונל, שמנהליה אמרו ש”הסיפור של גאנטוס ומק’קיין מראה את היכולת של ספרים לשנות חיים.” גם מאייר הספר, דייב מק’קיין, אחד המאיירים האמריקאיים הבולטים ביותר, נכנס למגננה והגיב כי הספר פשוט “דגל באוריינות, אמפתיה ואנטי אלימות”.

  “הנחת היסוד שלנו הייתה שהנער הזה משתמש בשכלו ובאמונתו כדי להחליט שהאלימות הוא לא הכיוון הנכון,” אמר מק’קיין לצעיר בטוויטר שהאשים אותו בגזענות.

  המו”לים הודיעו על ביטול הפרסום של הספר בשבוע שעבר, והוסיפו שגאנטוס ומק’קיין תמכו בהחלטה. “בעוד הכוונה של הספר הייתה להרחיב את הדיון בדבר השפעת הספרות לשנות את החיים לטובה, אנחנו מכירים בפגיעה ובנזק שמרגישים רבים בתקופות שסטריאוטיפים גורמים למחלוקת במקום לדיון מעמיק.”

   

   

  שי מרקוביץ'

  שי מרקוביץ' עורך ומתרגם, אחרי עשרים שנה בקירוב בתפקידי כתיבה ועריכה שונים בקבוצת "ידיעות אחרונות", מרחיב כיום מעגלים חדשים.

  מה דעתכם?

  • 0
  • 0
  • 1
  • 0
  • 2

  תגובות


  1 תגובה על “אל תגעו בנער”

  1. אלישבע הגיב:

   עצוב מאוד!
   לא ראיתי כמובן, את הספר ולא קראתי. כל שאני יודעת על הנושא הוא הפוסט שלך. אני חושבת שספרים משפיעים על קוראים. ולפעמים גם לא בכיוון שהמחברים מתכוונים אליו.
   על פי הכתוב כאן וגם מן האיורים שראיתי ומהתגובות המצוטטות. מדהים בעיניי שהמולי”ם חליטו לגנוז את הספר. המטרה המוצהרת ברורה. אדם נתקל במציאות בלתי מוכרת שמעוררת בו מחשבה חדשה. והוא חושב שלא כדאי לרצוח! לרצוח חפים מפשע, אנשים אנונימיים. ומבחינה זו הוא יכול להיות כל אדם. לאו דווקא מוסלמי. המסר הוא כללי: אל תרצח. היציאה נגד אמירה כזו היא מוזרה. ודווקא כשהיא באה מאיסלמיסתיים היא מצביעה עליהם ומחזקת ביודעין את הגישה ההפוכה.
   קשה להבין.

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


  כתבות נקראות

  איך לכתוב זוועה בלי לתאר אותה?

  יצחק מלר
  הלם קרב בלי הלם וללא קרב! על פי ג’יי. די. סלינג’ר...

  רשמים והגיגים בעקבות התערוכה “זמנים מודרניים”

  רפאל תמנה
  רשמים והגיגים בעקבות התערוכה “זמנים מודרניים” (יצירות מופת ממוזיאון פילדלפיה לאמנות),...

  פרקי אבשלום

  טל יקוטי
  אבי הכניסני לפנימייה בדרום המדברי של הארץ. לדבריו, הייתי בן סורר...
  שינוי גודל גופן
  תצוגה קונטרסטית