close light box
שלום!
התחברות עם מייל
התחברות פייסבוק
 • הוצאת טוטם
 • אודות סלונט
 • אינדיאנה ג'ונס ורשימת שפילברג

  שי מרקוביץ' | מחשבות | התפרסם ב - 23.11.17

  היסטוריה אלטרנטיבית היא לא סוגה פופולרית במיוחד בספרות הישראלית, על כן יש להעריך את דן אשכנזי על כך שבחר בז'אנר הזה לספר הבכורה שלו, "מרד גטו תל אביב". עלילת הספר, שיצא לפני מספר חודשים בהוצאה עצמית, מורכבת מפסיפס אירועים ודמויות היסטוריות, מהפוגרומים בתקופת מסעי הצלב ועד להיווצרותה של גולה חדשה, לאחר חורבנה של ארץ ישראל.

  רומל ניצח בקרב אל עלמיין את מונטגומרי, ארץ ישראל נכבשת על ידי צבא הוורמאכט, תוכנית "מצדה על הכרמל" אינה יוצאת לפועל, ומחנה השמדה נאצי מוקם ליד חדרה. בתוך כל המבולקה הזו צמד מוזר – ארכיבישוף גרמני נאצי ויהודי ציוני – בליווי תוכי מדבר, נע על פני אירופה של שנות ה-30 של המאה הקודמת בניסיון לפענח שורה של כתובות מסתוריות שנותרו באתרים בהם התרחשו הפוגרומים.

  אינדיאנה ג'ונס ורשימת שינדלר גם יחד? קטן על אשכנזי. דימיונו פורה אפילו יותר מזה של שפילברג. בעלילה המסחררת שרקח נוטלים חלק גם קרקס המוקם במחנה ההשמדה, פלוגה של גולני, שצצה במקומות ובזמנים בלתי צפויים ומותירה הודעות נוסח "ברוך ג'מילי היה כאן". דמויות ואירועים נוספים המתארחים כאן הם אוריאל ד'אקוסטה, ישו הנוצרי, רצח ארלוזורוב, ההצגות הראשונות של "הבימה", המרד בגטו תל אביב, אדמו"רים והמאפיה היהודית של אודסה, שעותיו האחרונות של היטלר בבונקר, מלחמת רוסיה-יפן, מרד הקוזאקים באצולה הפולנית, תקרית אש במלחמת ההתשה ועוד. אפילו המחבר צץ בשלב מסוים ומשתלב בעלילה, פעם כחייל מילואים צעיר ב-1968 ופעם כזקן בבית אבות המנסה להחזיר את גלגל האירועים לאחור.

  כשנשאל מה בעצם הוא רצה להעביר בספר, משיב דן אשכנזי (71), עורך דין תושב כפר סבא: "ראשית, פשוט ביקשתי לכתוב ספר מעניין. פרט לכך, ביקשתי לבחון בו כמה סוגיות, והעיקרית שהן היא זו: והיה אם רומל היה מנצח בקרב אל עלמיין וארץ ישראל הייתה נכבשת על ידי הכוחות הנאצים, עם כל המשתמע מכך – גטאות, מחנות הריכוז ומכונת ההשמדה – האם בתנאים אלה יהודי ארץ ישראל היו מתנהגים אחרת מאשר יהודי אירופה בתקופת השואה? או שהיו נוהגים אותו הדבר – כלומר, היודנראט של תל אביב היה מסייע למשלוח היהודים למחנות ההשמדה, תוך שיתוף הפעולה עם הנאצים? התשובה אליה הגעתי היא שהם היו נוהגים אותו הדבר".

  לעמוד הספר

   

  שי מרקוביץ'

  עורך ומתרגם, אחרי עשרים שנה בקירוב בתפקידי כתיבה ועריכה שונים בקבוצת "ידיעות אחרונות", מרחיב כיום מעגלים חדשים.

  מה דעתכם?

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

  תגובות


  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


  כתבות נקראות

  את לא כאן כדי לחשוב

  ינון ניר
    דוקטור שקד הוזמן לבירור אצל דיקאן הפקולטה כבר באותו יום....

  ונציה   

  גד קינר (קיסינגר)
  כְּמוֹ הַגְּוִיָּה בְּשִׁעוּר הָאָנָטוֹמְיָה שֶׁל רֶמְבְּרַנְדְט מוּטֶלֶת בְּעוֹרְקִים מְבֻתָּרִים, דַּם לִבָּהּ...

  מילים פרומות, פילו-פואטיקה

  אירית שטייף-שושני ויקיר שושני
  המשוררים והפילוסופים כותבים על האדם, העולם ואלוהים מנקודות תצפית שונות. המשוררים...
  דילוג לתוכן