close light box
שלום!
התחברות עם מייל
התחברות פייסבוק
 • הוצאת טוטם
 • אודות סלונט
 • אדם, טבע ומלנכוליה - Post Image
  • אדם, טבע ומלנכוליה
  • שי מרקוביץ'
  • התפרסם ב - 10.11.19

  מיהו ז'אן פול דובואה, הזוכה הטרי בפרס גונקור?

  הכל אצל הצרפתים האלה צריך להיות בסטייל. וכך התכנסו להם ביום שני שעבר במסעדה היוקרתית "דרואן" שבפריז 10 סופרים ומבקרי ספרות כדי להכריז על חתן פרס גונקור לשנת 2019. הבחירה נפלה על ז'אן פול דובואה בזכות ספרו Tous les hommes n'habitent pas le monde de la même façon ("לא כולם בעולם חיים אותו דבר").

  ז'אן פול דובואה, האלמוני כמעט מחוץ לגבולות של מדינות פרנקופוניות, נולד בטולוז ב-1950, ועדיין מתגורר בבית בו נולד. הוא החל את קריירת הכתיבה שלו כעיתונאי במגזין החדשות הצרפתי הוותיק "לה נובל אובזרבטר", כשחלק גדול מכתבותיו עסק במסעות. את רומן הבכורה שלו פרסם בגיל 34. כעבור 20 שנה ומספר רומנים, הוא זכה בפרס היוקרתי "פמינה" על הרומן "חיים צרפתיים" (2004) – סאגה העוסקת בדור הבייבי בומרס בצרפת, החל מהאידיאלים של שנות ה-60 וכלה בעידן הצרכנות של שנות ה-90. רק לאחר רומן זה הוא התפטר מעבודתו בעיתון והקדיש את כולו לספרות. חלק מספריו עובדו לקולנוע.

  "חיים צרפתיים" הוא גם ספרו היחיד של דובואה שתורגם לאנגלית (מיותר לציין שאף אחד מספריו לא יצא בתרגום עברי). בטקס הכרזת הפרס, אמר ברנאר פיבו, האורים והתומים של הספרות הצרפתית המודרנית ויו"ר הוועדה של אקדמיית גונקור: "אילו הרומנים של ז'אן פול דובואה היו מתורגמים לאנגלית, הוא היה מגיע בצרפת לסטטוס שווה ערך לזה של ג'ון אירווינג או וויליאם בויד."

  דובואה עצמו אמר לעיתונאים בטקס ההכרזה: "הכל יכול לקרות בחיים, וזה מקסים!"

   

  דובואה (במרכז) במסיבת עיתונאים לאחר קבלת הפרס

  החיים שאבדו

  "לה פיגארו", היומון הנפוץ ביותר בצרפת, כתב על ספרו החדש: "רומן זה כולל את כל מה שאנחנו אוהבים אצל דובואה: משפחה, טולוז, קנדה, טבע, מלנכוליה, אירוניה וההומור הכובש שלו." "לה נובל אוזרבטר" הגדיר את הרומן כ"מושלם."

  הרומן החדש שלו, "לא כולם בעולם חיים אותו דבר", הוא ספרו ה-22 במספר. הוא מסופר בגוף ראשון מפי אסיר בשם פול האנסן, הכלוא בבית כלא במונטריאול, קנדה, בגין פשע לא ברור. האנסן, שכמו דובואה נולד בטולוז, הוא בנו של כומר ואתאיסטית מושבעת, המעריצה את אמנות הקולנוע. העלילה בנויה מזיכרונותיו של האנסן מעברו ומחייו הקודמים, המסודרים, שהוא איבד, על נשים שאהב ועל עבודתו בבית מלון יוקרתי. חייו נהרסים בשל טירופו: הוא מתעב את מראה העכברים והאביזרים במספרה, ואילו שליח השטן בתא שלו בכלא מאיים כי אם לא יבחר בהחלטות הנכונות, תבוא עליו כלייה אכזרית.

  סיבוב שני

  פרס גונקור, המחולק מאז שנת 1903, נקרא על שמם של האחים אדמון לואי אנטואן דה גונקור וז'יל אלפרד יואו דה גונקור. הצעיר שבהם, אדמון, שהיה סופר, מו"ל ומבקר ספרות, הוריש את הונו לאקדמיה לספרות, שנקראה על שמו.

  השווי הכספי של הפרס הוא סמלי – בסך הכל 10 יורו, אך הוא פותח בפני הזוכה דרכים רבות לא רק לפרסום והוקרה אלא לקפיצה גדולה בהכנסות ממכירת ספריו. בעבר זכו בפרס סופרים כמו מרסל פרוסט, רומן גארי, סימון דה בובואר, פטריק מודיאנו ואחרים. דובואה זכה בפרס בסיבוב ההצבעה השני, כשהמועמדת העיקרית כנגדו היתה אמלי נותומב הבלגית, המועמדת הקבועה לפרס זה שנים, בזכות הרומן שלה "צמא".

  שינוי גודל גופן
  תצוגה קונטרסטית