close light box
שלום!
התחברות עם מייל
התחברות פייסבוק
 • הוצאת טוטם
 • אודות סלונט
 • מומחים מזהירים: כתבי יד של ברונטה עלולים להיעלם מעין הציבור

  דפנה רופין | חדשות תרבות | התפרסם ב - 11.06.21

  כתבי יד היסטוריים, כולל שירים מאת אמילי ברונטה בכתב ידה, אמורים לעמוד למכירה פומבית בבית המכירות סותבי'ס. כעת מומחים בריטיים מעודדים את חברי הפרלמנט הבריטי לפעול כדי לשמור אותם זמינים לציבור.


  "אגודת ברונטה" קוראת להתערבות ממשלתית מיידית על מנת למנוע רכישה פרטית של האוצרות הספרותיים של ספריית הונרספילד, הכוללים מחברת נדירה של שיריה של אמילי ברונטה, כך מדווח ה"גארדיאן" הבריטי.

  אוסף ספריית הונרספילד, המכיל למעלה מ-500 פריטים ספרותיים היסטוריים, נעלם מעיני הציבור בשנת 1939, ונראה על ידי מספר מצומצם של אקדמאים בשנים שלאחר מכן. האוסף כולל את כתב היד היחיד של כמה משיריה הידועים ביותר של אמילי ברונטה הכתובים בכתב ידה, לצד הערות מאת אחותה שרלוט, כמו גם מכתבים וספרים של משפחת ברונטה, וכתבי יד חשובים מאת רוברט ברנס וולטר סקוט.

  מוקדם יותר השבוע הוכרז כי הספרייה, שהורכבה על ידי האחים אלפרד וויליאם לואו (Law), אמורה להיות מוצעת במכירה פומבית של סותבי'ס, כששיריה של אמילי ברונטה מוערכים בשווי של בין 800,000 ליש"ט ל-1.2 מיליון ליש"ט.

  אך כעת נאמני "אגודת ברונטה" קוראים לחברי הפרלמנט הבריטי לפעול להצלת האוסף ה"ייחודי" לטובת המדינה. האגודה כתבה לכל חברי הפרלמנט הצפוניים וראשי העיר במחוז כדי להתריע בפני המכירות הפומביות של סותבי'ס בהן פריטים אשר ערכם "לא יסולא בפז" עלולים להימכר במחירים שהם מעבר להישג ידם של המוזיאונים והספריות בבריטניה, כאשר רבים מהם עלולים "להיעלם לכספות הבנקים של משקיעים פרטיים בינלאומיים," ללא התחשבות בשאלות של אוצרות, שימור, או גישה של חוקרים והציבור.

  קתרין סאת'רלנד, פרופסור מאוניברסיטת אוקספורד העובדת עם האגודה, הזהירה כי "ללא התערבות ממשלתית מיידית לטובת הציבור, אוסף לאומי שהוסתר במשך 100 שנה, יתפזר בקרוב ברחבי העולם – אולי  להיגנז לעולמים." היא קוראת לפרלמנט לפעול על מנת לרכוש את האוסף בשלמותו כדי להציגו בסניף ספריה הבריטית בצפון בריטניה, שמתוכנן להיפתח בעיר לידס.

  אן דינסדייל, האוצרת הראשית במוזיאון הכמורה ברונטה הממוקם בבית בהוורת' שבו התגוררה המשפחה, מסרה: "באופן אידיאלי, האוסף יישמר בשלמותו ויוחזק במוזיאון הכמורה ברונטה, אבל העיקר שהוא יעבור לאוסף ציבורי, שם ניתן לטפל בו כראוי, ושבו הוא יהיה זמין לדורות הבאים."

  "אגודת ברונטה", שנוסדה בשנת 1893, קוראת לממשלה לקבוע סטנדרטים מינימליים של שימור ואוצרות עבור פריטים ממורשת ספרותית לאומית בבעלות פרטית.

  דינסדייל אמרה שהיא נחרדה לשמוע על אספנים פרטיים "שממסגרים פריטים ספרותיים ותולים אותם על הקירות שבהם הם נחשפים לאור. אין אף מנגנון שישלוט כיצד מטפלים בפריטים האלה."

  מסותבי'ס נמסר כי בעוד שהחומרים העומדים למכירה היו תמיד בבעלות פרטית, הכל "פורסם במלואו ולכן התכנים זמינים באופן חופשי למתעניינים במשפחת ברונטה."

  "לכן התקבלה ההחלטה להציע אותה במכירה פומבית, תוך הקפדה על כך שמוסדות רלוונטיים, כולל מוזיאון הכמורה ברונטה, קיבלו הודעה מוקדמת על המכירה הצפויה על מנת לאפשר להם זמן לגייס כספים במידה וירצו לרכוש את המקור," נכתב בהצהרה. "ראוי גם לציין שכאשר פריטים כאלה נרכשים על ידי אספנים בחו"ל, הם לעיתים קרובות מוצגים לעיני הציבור, כשגרירים של התרבות הבריטית."

  בית המכירות הוסיף כי "אספנים פרטיים יכולים להיות אפוטרופוסים נפלאים לאוסף כזה, ופריטים אלה נשמרו היטב על ידי משפחה פרטית כמעט 130 שנה. לעתים קרובות אספנים פרטיים שמחים מאוד לאפשר לחוקרים גישה לאחזקותיהם," וכך היה גם במקרה של המחזיקים הנוכחיים של ספריית הונרספילד.

  דפנה רופין

  מה דעתכם?

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

  תגובות


  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


  כתבות נקראות

  הילה בלום זכתה בפרס ספיר

  מערכת סלונט
  הסופרת הילה בלום זכתה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2021 על...

  ספר מאתגר

  שי מרקוביץ'
  אתגר קרת (או היחצ"ן שלו בחו"ל) שיחק אותה: שני ראיונות באותו...

  נעים להכיר, צביה גולן

  מערכת סלונט
  צביה גולן, נשואה, אם לארבעה וסבתא לששה עשר נכדים מקסימים. גרה...
  דילוג לתוכן