close light box
שלום!
התחברות עם מייל
התחברות פייסבוק
 • הוצאת טוטם
 • אודות סלונט
 • בעקבות גרוסמן

  שי מרקוביץ' | חדשות תרבות | התפרסם ב - 02.05.18

  בין המועמדים הסופיים לפרס מאן־בוקר הבינלאומי – שישה ספרים מרחבי העולם שתורגמו לאנגלית מצרפתית, ספרדית, הונגרית, פולנית, ערבית וקוריאנית

   

  בעוד הסערה סביב פרס נובל לספרות אפילו לא מתחילה להישכך, בזירת פרס מאן־בוקר הבינלאומי הכל נראה רגוע. אתר הפרס, המוענק לרומנים בשפה זרה שתורגמו לאנגלית, פרסם באחרונה את רשימת הספרים המועמדים לשנת 2018. הרשימה כוללת שישה ספרים של סופרים מרחבי העולם שנכתבו במקור בשפות צרפתית, ספרדית, הונגרית, פולנית, קוריאנית וערבית.

  אחד המועמדים הבולטים השנה הוא הרומן של הסופר העיראקי אחמד סעדאווי, "פרנקנשטיין בבגדד". הרומן זכה בשנת 2014 בפרס Arabic Book, מתמודד מול שישה ספרים אחרים. שניים מהם – של לאזלו קרסנהורקאי ההונגרי והאן קאנג הדרום קוריאנית – זכו בפרס לפני כן. וכן, זה אותו הפרס, בו זכה בשנה שעברה דוד גרוסמן שלנו על "סוס אחד נכנס לבר".

  ספרו של סעדאווי מעביר את עלילת האגדה הגותית אל עיראק הנתונה במלחמה. גיבורו הוא סוחר סמים אשר אוסף מהרחובות איברי גוויות ו"תופר" אותם יחד לגוף אחד, כדי להביע מחאה פוליטית.

  הסופרת הדרום קוריאנית האן קאנג, שספרה "הצמחוני" זכה בפרס מאן־בוקר ב־2016, מועמדת הפעם לפרס על הרומן The White Book, העוסק בחוויותיה האישיות נוכח אובדן קרוב משפחה ישיש, אשר נפטר עוד לפני שהאן נולדה, ובוחן את משמעויות סימבוליות שונות של הצבע הלבן.

  The World Goes On של לאזלו קרסנהורקאי ההונגרי מועמד על קובץ של 21 סיפורים, העוסקים בעבדות ילדים בסין. ואילו Flights של אולגה טוקארצ'וק הפולנייה מתרכז בנושא של אנטומיה, החל מהמאה ה־17 ועד היום.

  מועמדת נוספת היא וירג'יני דופאנט, עיתונאית, קולנוענית ונערת ליווי לשעבר, על ספרה Vernon Subutex 1, שעלילתו עוקבת אחר בעלת חנות תקליטים משגשגת בעבר בפריז, אשר פושטת את הרגל והופכת לחסרת בית.

  המועמד האחרון ברשימה הוא אנטוניו מונוז מולינה על הרומן Like a Fading Shadow, העוקב אחר סיפורו של ג'יימס ארל ריי, רוצחו של מרטין לותר קינג. הרומן מתרכז בעיקר ב־10 ימים, בהם שהה ריי בליסבון, בירת פורטוגל, בניסיון להתחמק מהאפ. בי. איי.

  עוצמה גדולה

  יו"ר חבר השופטים, הסופרת ליזה אפיגנאנסי, אמרה שרשימת המועמדים "אחידה בגיוון שלה. יש ברשימה ספרים עם נרטיבים בעלי עוצמה גדולה מאוד, ספרים עם אווירה לירית, וספרים בעלי דחיסות אמתית העוסקים במטאפיזי. "ששת הספרים שברשימה הם בהחלט הטובים ביותר מרשימת המועמדים שהוגשה לנו, במונחים של אנרגיה של נרטיב וחדוות היצירה.

  "בקרב חבר השופטים הייתה התלבטות האם לכלול ברשימת המועמדים הסופית את האן וקרסנהורקאי, שהיו מועמדים בעבר, על מנת לגוון את הרשימה, אך לבסוף הכריע השיקול לבחור את הספרים הכי טובים", הוסיפה אפיגנאנסי.

  דחיפה במכירות

  פרס מאן־בוקר הוא מהיוקרתיים שבפרסים הספרותיים בעולם, שני רק לפרס נובל בספרות. הזכייה בהחלט מסייעת במכירות. כך, למשל, המכירות של "סוס אחד נכנס לבר" של גרוסמן זינק ב־1,367 אחוז לאחר הזכייה. המהדורה בכריכה הרכה מכרה יותר מ־50 אחוז מאשר ספרו הקודם של גרוסמן.

  חבר השופטים כולל, פרט לאפיגנאנסי, את הסופר והמתרגם מגרמנית מייקל הופמן, הסופרים הארי קונזרו והלן אויימי והעיתונאי טים מרטין.

  ההכרזה על שמו של הזוכה בפרס השנה תתקיים ב־22 במאי, בארוחת הערב הרשמית במוזיאון ויקטוריה בלונדון. פרס מאן־בוקר הבינלאומי נוסד על ידי קבוצת "מאן" בשנת 2004, כהשלמה לפרס הוותיק יותר, מאן־בוקר. מאז ייסוד הפרס ועד שנת 2015 הוא ניתן לסופר חי אחת לשנתיים על מכלול יצירתו שיצא לאור בשפה האנגלית. הפרס בין השנים האלה עמד על 60,000 ליש"ט. החל משנת 2015 ירד סכום הזכייה ל־50,000 ליש"ט, והוא מתחלק שווה בשווה בין הסופר למתרגם.

  המועמדים:

  אחמד סעדאווי. גוויות בבגדד
  האן קאנג. לבן על כל גווניו
  לאזלו קרסנהורקאי. עבדות בסין
  אולגה טוקארצ'וק. אנטומיה ספרותית
  אנטוניו מונוז מולינה. 10 ימים בליסבון
  וירג'יני דופאנט. מאגרא רמא

  שי מרקוביץ'

  עורך ומתרגם, אחרי עשרים שנה בקירוב בתפקידי כתיבה ועריכה שונים בקבוצת "ידיעות אחרונות", מרחיב כיום מעגלים חדשים.

  מה דעתכם?

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

  תגובות


  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


  כתבות נקראות

  איש שכולו ספרות

  רן יגיל
  מעבר להיותו משורר, מתרגם, מסאי, מבקר תיאטרון ועורך ב"דבר", היה עזרא...

  אפוקליפסה אז ועכשיו

  שי מרקוביץ'
  ספרו של הסופר הסקוטי פיטר מיי על מגפה קטלנית בלונדון נדחה...

  סיפור וכיפור: עבר, הווה ועתיד באש התמיד

  הרצל ובלפור חקק
  אָנו תוהים: איך יום אחד בשנה בחודש תשרי שואב לתוכו מאגרים...
  דילוג לתוכן